|
 |
|
Az ökológiai lábnyom jelenlegi mértéke és tendenciái globális valamint hazai szinten
Az ökológiai lábnyom számítását országokra, és a bolygó egészére a Global Footprint Network (lásd „partnereink” oldalon) végzi. Ezek szerint – a 2005. bázisévben – 17,5 milliárd globál-hektár [gha] volt az emberiség ökológiai lábnyoma, amely 2,7 gha/fő értéknek felel meg. Az ugyancsak globális szinten rendelkezésre álló biokapacitás mértéke 13,6 milliárd gha, fajlagosan pedig 2,1 gha/fő. Az adatokból könnyen belátható, hogy az emberiség ökológiai lábnyoma közel 30%-kal túl van – a hosszú távon fenntartható – lehetőségeinek keretén, másként fogalmazva bolygónk az ökológiai túllövés állapotában van. Ez az állapot egyébként valamikor 1980-as években kezdődött, azóta sajnos csak kedvezőtlenebbé válik a mértéke. A mellékelt ábra a globális léptékű ökológiai lábnyom mértékének időrendi alakulását mutatja az utóbbi évtizedekben, egyidejűleg feltüntetve azt is, hogy milyen arányt képviselnek az egyes lábnyom-komponensek.

WWF - Living Planet Report 2008
Magyarország tekintetében a helyzet sajnos szintén az ökológiai túllövés állapotát mutatja, mivel ökológiai lábnyomunk (2006-ban) 3,23 gha/fő érték volt, amely egyrészről a világátlagnál magasabb, másrészről az egy főre jutó hazai biokapacitás érték pedig 2,58 gha/fő. Magyarország egyébként az egy főre eső biokapacitás tekintetben szerencsére egy viszonylag magas értékkel rendelkezik. Viszont ha a világátlag (2006-os) biokapacitás értékéhez viszonyítunk (amely 1,81 gha/fő), akkor sajnos azt kell látni, hogy Magyarország túllövése ~79% körüli, azaz 1,79 bolygóra lenne szükség ahhoz, hogy a világon mindenki úgy éljen – ökológiai lábnyoma tekintetében -, mint a magyar átlag, ha hosszú távon fenntartható struktúrákban gondolkodunk.
A fenti kedvezőtlen állapot ellenére a jó hír az, hogy ökológiai lábnyomunk – egy jó életminőség, a valódi jól-lét(!) – mellett is csökkenthető. Tulajdonképpen jelen honlap, illetve a kapcsolódó szolgáltatásunk is emiatt jött létre.
|
|
 |